09 października 2023

Płockie Zagłębie Sztuki Naiwnej

Zespół artystów tworzących Płockie Zagłębie Sztuki Naiwnej i Art Brut to kilkunastu autorów, którzy są mieszkańcami Domów Pomocy Społecznej z Płocka i pobliskich okolic, wyselekcjonowani w ramach projektu OTO JA. Warto zwrócić uwagę na niektórych głównych artystów, wśród których znajdują się Adam Dębiński, Barbara Chęcka/Hęcka, Tadeusz Głowala, Halina Dylewska, Krzysztof Paradowski, Regina Chludzińska, Krzysztof Reszczyński, Krzysztof Wiśniewski, Włodzimierz Rosłon, Roman Rutkowski, Genowefa Jankowska oraz uczestnicy i laureaci konkursu "Oto ja" oraz Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki w Bydgoszczy i inni.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z definicją Jeana Dubuffeta, ci artyści nie posiadają formalnych dyplomów akademickich, własnych pracowni ani agentów, mimo to cieszą się znacznym gronem zwolenników. Nawet artyści akademiccy czasem zazdroszczą im ich dzieł i często próbują naśladować ich twórczość. Przykładem może być artysta profesjonalny Edward Dwurnik, który otwarcie przyznaje się do inspiracji twórczością artysty naiwnego Nikifora. Dla wielu osób prace takie jak te autorstwa Adama Dębińskiego, Haliny Dylewskiej czy Włodzimierza Rosłona kojarzą się z dziełami wybitnych współczesnych artystów, w tym Jerzego Panka, Jean-Michela Basquiata, Karela Appela, Georga Baselitza, Ar Pencka, Luca Tuymansa czy Pablo Picasso.

 

 

Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne "Oto ja" jest stosunkowo młodą organizacją, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym w październiku 2006 roku, ale większość jego członków zaangażowanych jest w projekt "OTO JA" prawie od samego początku. W ramach współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury (WDK) i Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki (POKiS), stowarzyszenie organizowało plenery artystyczne, konkursy i wystawy dla twórców outsider art. Te działania, będące częścią akcji "Oto Ja", ujawniły niezwykłe talenty artystyczne. Dzięki nim w Polsce zaczęto używać terminu "płockie zagłębie sztuki naiwnej", który został wprowadzony przez antropologa kultury prof. Aleksandra Jackowskiego z Polskiej Akademii Nauk, członka Rady Naukowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Od 2007 roku Stowarzyszenie organizuje wystawy indywidualne dla artystów wyłonionych w ramach projektu "Oto ja". Promuje ich twórczość poprzez wydawanie katalogów, kartek, koszulek, kubków i innych gadżetów. W czerwcu 2008 roku wydało album "Oto oni" zawierający prace czterech artystów: Barbary Chęckiej, Haliny Dylewskiej, Adama Dembińskiego i Tadeusza Głowali, którzy mieli wcześniej indywidualne wystawy. Album został stworzony przez Jacka Malinowskiego, artystę zajmującego się filmem, fotografią komputerową, instalacjami i wideoinstalacjami.

W 2007 roku galeria a.r.t. Jacka Markiewicza prezentowała prace Jacka Malinowskiego, takie jak "Półkobiety", "Kilka osób w niejasnych sytuacjach" czy "Celebracja Erwina Koczka". W październiku 2007 roku otwarto Galerię OTO JA, która w listopadzie 2008 roku prezentowała najnowsze dzieła Erwina Sówki, artysty znanego z janowskiej grupy malarzy mistyków prowadzonej przez T. Ociepkę. Była to pierwsza indywidualna wystawa Erwina Sówki na Mazowszu.

W 2009 roku Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne "Oto ja" zaprosiło do współpracy profesora Alaina Bouilleta z Université de Paris-X-Nanterre i Université de Paul Valéry (Montpellier III), światowej sławy eksperta w dziedzinie art brut, który jest współtwórcą muzeum art brut w Villeneuve D'Ascq, niedaleko Lille, częścią Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Muzeum to otwarto we wrześniu 2010 roku. Konferencja z udziałem prof. A. Bouillet odbyła się w maju 2009 roku w Galerii OTO JA w Płocku. W listopadzie 2009 roku Stowarzyszenie "OTO JA" uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego.

Fundacja Artsider im. Cypriana Michalika

KRS:  0001134250

Konto do wpłat: PKO BP
26 1020 2892 0000 5102 0941 4758

Śledź nas:

Napisz do nas

artsider@artsider.pl

798 017 122

artsider@artsider.pl

Imię i nazwisko
Twój e-mail:
Wiadomość:
Wyślij
Wyślij
Form sent successfully. Thank you.
Please fill all required fields!

   Jesteśmy Fundacją Artsider im. Cypriana Michalika.  Wspieramy osoby zmagające się z tą chorobą i promujemy ich talent artystyczny. 
   Sprzedajemy papierowe kubki dla kawiarni, ozdobione unikalnymi grafikami osób chorujących na schizofrenię.

Kontakt

Menu