20 August 2023

Twórczość chorych psychicznie

papierowe kubki na kawę z obrazami tworzonymi przez osoby chore na schizofrenię

Twórczość chorych psychicznie to termin odnoszący się do wszelkich dzieł tworzonych przez osoby cierpiące na trwałe lub przejściowe zaburzenia psychiczne, szczególnie osoby zdiagnozowane ze schizofrenią. Ten rodzaj twórczości budzi zainteresowanie zarówno lekarzy psychiatrów i psychologów, którzy traktują ją jako cenne uzupełnienie dokumentacji stanu psychopatologicznego pacjentów, jak i historyków sztuki oraz artystów, którzy odkrywają w niej wartość artystyczną oraz nowe formy artystycznej ekspresji. Inne określenia tego rodzaju twórczości to "sztuka schizofreniczna", "sztuka psychopatologiczna", "artystyczne wyrażanie siebie" po angielsku, "szizophrenische Bildnerei" według Prinzhorna i "zustandsgebundene Kunst" według Navratila. Antoni Kępiński proponował szerokie, nieoceniające określenie "schizofreniczna ekspresja plastyczna", obejmujące różnorodne formy ekspresji pacjentów, zarówno te bezwartościowe, jak i te o wartości artystycznej.

Zainteresowanie twórczością chorych psychicznie rozwinęło się równocześnie z rozwojem nowoczesnej psychiatrii na początku XX wieku. Ernst Kretschmer twierdził, że aby zrozumieć "pełnię wewnętrznego życia w schizofrenii", należy badać nie życia wieśniaków, ale poetów i królów cierpiących na tę chorobę. Kępiński natomiast wspomina o schizofrenii artystycznej, odnosząc to pojęcie do stanu choroby u osób o wybitnej inteligencji, wyobraźni i zdolnościach artystycznych w okresie przedchorobowym.

Hans Prinzhorn zgromadził cenną kolekcję dzieł pacjentów hospitalizowanych w szpitalach psychiatrycznych w Europie i Japonii, którą odkrył po II wojnie światowej Jean Dubuffet, twórca terminu "Art Brut". W 2002 roku w Heidelbergu zostało utworzone Muzeum Prinzhorna.

W obszarze psychiatrii często przywołuje się zarówno prace nieznanych pacjentów, czasem odkrywane po ich śmierci, podobnie jak większość dzieł wystawianych w Muzeum Prinzhorna. Z drugiej strony, analizuje się twórczość uznanych artystów, u których stwierdzono lub podejrzewano zaburzenia psychiczne. Przykładem może być twórczość Vincenta van Gogha, w której Karl Jaspers widział cechy sugerujące obecność schizofrenii. Inny aspekt to twórczość niespontaniczna, powstająca w placówkach opieki zdrowotnej w ramach terapii zajęciowej. Rzadko jest ona oceniana jako wybitne dzieła sztuki, ale odgrywa istotną rolę w leczeniu pacjentów i pomaga im powrócić do normalnego funkcjonowania społecznego.

TORBY

KUBKI TERMICZNE

PLAKATY

KUBKI PAPIEROWE

Sklep Artsider 

wspieraj sztukę osób chorych na schizofrenię

kubki papierowe na kawę

Sklep Artsider 

wspieraj sztukę osób chorych na schizofrenię

Śledź nas:

Napisz do nas

artsider@artsider.pl

798 017 122

artsider@artsider.pl

Imię i nazwisko
Twój e-mail:
Wiadomość:
Wyślij
Wyślij
Form sent successfully. Thank you.
Please fill all required fields!

Jesteśmy organizacją dobroczynną „Artsider”.  Sprzedajemy papierowe kubki dla kawiarni, ozdobione unikalnymi grafikami osób chorujących na schizofrenię. Wspieramy osoby zmagające się z tą chorobą i promujemy ich talent artystyczny. 

Jesteśmy organizacją dobroczynną „ArtSider”. Sprzedajemy papierowe kubki dla kawiarni, ozdobione unikalnymi grafikami osób chorujących na schizofrenię. Wspieramy osoby zmagające się z tą chorobą i promujemy ich talent artystyczny organizując  wydarzenia kulturalne.

Śledź nas

Kontakt

Menu