01 stycznia 2024

Depresja poporodowa

papierowe kubki na kawę z obrazami tworzonymi przez osoby chore na schizofrenię

Okołoporodowe zaburzenia psychiczne

Ciąża to często okres silnego lęku, stresu dla kobiety – wiele przyszłych mam doświadczawówczas problemów zdrowotnych, osobistych, finansowych, jednocześnie niepokojąc się oprawidłowy rozwój czy przyszłość dziecka. Ponadto, podczas ciąży oraz porodu worganizmie kobiety zachodzą istotne zmiany hormonalne. W związku z tym, kobiety wokresie okołoporodowym są szczególnie narażone na nieprawidłowości w zakresie zdrowiapsychicznego o różnym nasileniu.

 

Depresja poporodowa / baby blues

Większość kobiet po porodzie doświadcza obniżenia nastroju, które wynika prawdopodobniez ogromnych zmian hormonalnych zachodzących w tym czasie w ich organizmach. Jest totzw. „baby blues”, który uznaje się za zjawisko fizjologiczne, trwające przez około 10pierwszych dni połogu. Kobiety mogą wówczas odczuwać nadmierny smutek, rozdrażnienie,silne zmęczenie, lęki związane z rodzicielstwem, często płakać – wszystkie te odczucia są wtym czasie zupełnie normalne i wkrótce powinny ustąpić. Ważne jednak, by otoczyć wówczaskobietę doświadczającą tak trudnych odczuć wyjątkową opieką i wsparciem.

Jednak, kiedy tzw. „baby blues” nie mija, a może nawet smutek i lęk się nasilają, możemyprzypuszczać wystąpienie depresji poporodowej. Szacuje się, że w Polsce dotyka ona około10-30% kobiet po porodzie! Aktualnie wiemy również, że może rozwinąć się również uojców. Depresja poporodowa to zaburzenie nastroju, pojawiające się u mamy czy taty poprzyjściu na świat ich dziecka. U każdej osoby jej przebieg będzie się różnił, natomiast częstoobserwowane objawy to: utrzymujący się smutek i przygnębienie, chwiejność emocjonalna,rozdrażnienie, napady paniki, podwyższony lęk, obsesyjne myśli, brak energii, poczuciebezradności, nasilone wyrzuty sumienia. Może dojść również do problemów ze snem,zaburzeń apetytu, obniżenia libido, niechęci do kontaktów towarzyskich, zaniedbania higienyi niechęci do opieki nad dzieckiem, a w poważnych przypadkach, nawet myśli samobójczych.

Tokofobia

Tokofobia to rodzaj specyficznej fobii, w której odczuwa się uporczywy, bardzo nasilony,nieracjonalny lęk przed porodem. Może on prowadzić do zaburzeń snu, ataków paniki,objawów depresyjnych.

W przypadku mniejszego nasilenia lęku, będzie on prowadził do podjęcia decyzji o cięciucesarskim, aby uniknąć porodu naturalnego. Natomiast w skrajnych przypadkach możeskłaniać do unikania zajścia w ciążę czy poddania się zabiegowi przerwania ciąży, aby niedoszło do porodu, nawet przez kobiety chcące mieć dzieci.

Tokofobia może dotykać zarówno kobiet, które nigdy nie rodziły, jak i tych, które mająwcześniejsze traumatyczne doświadczenia porodowe (tzw. tokofobia wtórna). Równieżmężczyźni mogą doświadczać tej fobii, która wówczas objawia się patologicznym lękiem ozdrowie i bezpieczeństwo swojej parterki i dziecka.

Hipomania poporodowa

Można powiedzieć, że hipomania poporodowa to stan odwrotny do tzw. „baby blues”.Kobieta doświadcza wówczas nadmiernego wzmożenia nastroju, który przejawia się w silniewyrażanej euforii. Można zaobserwować u niej wielomówność, gonitwę myśli, zwiększonąaktywność, drażliwość, zmniejszoną potrzebę snu, problem z koncentracją uwagi.

Hipomania poporodowa pojawia się zazwyczaj w przeciągu kilku dni po porodzie i ustępujesamoistnie. Natomiast w przypadku jej wystąpienia, warto obserwować dalszy stanpsychiczny matki i w sytuacji niepokoju, skorzystać z konsultacji psychiatrycznej, gdyż jestona jednym z najistotniejszych czynników ryzyka dla wystąpienia w późniejszym czasiedepresji poporodowej

 

Psychoza poporodowa

Najpoważniejszym zaburzeniem psychicznym, bezpośrednio związanym z porodem, jestpsychoza poporodowa. Jego symptomy mogą wiązać się z zagrożeniem życia i zdrowiakobiety oraz jej dziecka, przez co w sytuacji ich stwierdzenia, bezwzględnie konieczna jesthospitalizacja i podjęcie leczenia farmakologicznego. Psychoza poporodowa rozwija sięzazwyczaj w pierwszym miesiącu po porodzie, w szybkim tempie, a jej objawy są nasilone.

Obserwujemy wówczas u kobiety pobudzenie, bezsenność, brak odczuwania głodu, unikaniekontaktu z dzieckiem, dezorganizację myślenia. Pojawiają się zaburzenia świadomości,urojenia i omamy, wśród których mogą pojawić się myśli dzieciobójcze. Na szczęście,psychoza poporodowa występuje zaledwie u około 0,2% kobiet po porodzie, najczęściej tychz wcześniejszym rozpoznaniem schizofrenii lub choroby afektywnej dwubiegunowej.

Ważne!

Często opisane zaburzenia dotyczą kobiet, które bardzo cieszyły się z ciąży i oczekiwałynarodzin dziecka. Wiążą się one nie tylko z cierpieniem samej kobiety, ale również możezaburzyć proces budowania więzi z dzieckiem, dlatego nie można ich lekceważyć i liczyć, żeminą! Jeśli doświadczasz niektórych z wymienionych objawów albo przypuszczasz, żedoświadczasz zaburzeń psychicznych związanych z ciążą lub połogiem, skontaktuj się zpsychiatrą – tylko lekarz może postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie!

TORBY

KUBKI TERMICZNE

PLAKATY

KUBKI PAPIEROWE

Sklep Artsider 

wspieraj sztukę osób chorych na schizofrenię

kubki papierowe na kawę

Sklep Artsider 

wspieraj sztukę osób chorych na schizofrenię

Fundacja Artsider im. Cypriana Michalika

KRS:  0001134250

Konto do wpłat: PKO BP
26 1020 2892 0000 5102 0941 4758

Śledź nas:

Napisz do nas

artsider@artsider.pl

798 017 122

artsider@artsider.pl

Imię i nazwisko
Twój e-mail:
Wiadomość:
Wyślij
Wyślij
Form sent successfully. Thank you.
Please fill all required fields!

   Jesteśmy Fundacją Artsider im. Cypriana Michalika.  Wspieramy osoby zmagające się z tą chorobą i promujemy ich talent artystyczny. 
   Sprzedajemy papierowe kubki dla kawiarni, ozdobione unikalnymi grafikami osób chorujących na schizofrenię.

Kontakt

Menu