02 stycznia 2024

Jak stany maniakalne i depresja wiążą się z kreatywnością?

papierowe kubki na kawę z obrazami tworzonymi przez osoby chore na schizofrenię

Wyniki z badań klinicznych 

 Poniższy fragment pracy naukowej pokazuje, w jaki sposób pozytywne lub negatywne stany emocjonalne, pomimo swojego patologicznego nasilenia, mogą przyczynić się do poprawy składowych procesu kreatywnego. 

   W badaniach i analizach Jamison (1993) a później Johnsona i współpracowników (Johnson, Tharp i Holmes, 2012) stwierdzono, że umiarkowany stan hipomaniakalny może prowadzić do dużej płynności pomysłów, szybszego przetwarzania informacji, myślenia kombinatorycznego oraz uwagi peryferyjnej, która pomaga włączyć w proces myślenia idee pozornie nie mające związku z zadaniem. Podobnie Schuldberg (1990) stwierdził, że osoby o cechach hipomaniakalnych wypadają lepiej w teście kreatywności od grupy kontrolnej. Stany maniakalne związane były z wyższą produktywnością dzieł również w badaniach nad twórczością poetycką (Richards i Kinney, 1990). Podobny wynik uzyskali Shapiro i Weisberg (1999), którzy badali pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową. Po przeprowadzeniu testu osobowości oraz kreatywności okazało się, że cechy, takie jak elastyczność i otwartość związane z kreatywnością, częściej występowały u pacjentów, u których pojawiały się okresowo stany hipomaniakalne bez depresji, niż u osób z hipomanią z depresją przerywaną. Co więcej, podwyższony nastrój był dodatnio skorelowany z kreatywnością mierzoną przez Przymiotnikową Listę Kreatywnej Osobowości (ang. The Adjective Checklist Creative Personality Scale, ACL-CPS), ale tylko u tych, którzy nie wykazywali objawów depresji. Niemniej wyniki te nie są jednoznaczne z uwagi na fakt, że ludzie w lepszym nastroju wykazują ogólną tendencję do oceniania siebie w sposób bardziej pozytywny niż negatywny, co mogło przełożyć się na wyniki samoopisu (Brown i Mankowski, 1993). 

   Istnieją również dowody empiryczne na to, że depresja nie musi ograniczać zdolności twórczego myślenia. Corruble ze współpracownikami (Corruble, Bronnec, Falissard i Hardy, 2004) wykazali, że adolescenci chorujący na depresję, będący po próbie samobójczej, nie wykazują różnic w zdolnościach do tworzenia humoru w porównaniu do osób zdrowych. Mraz i Runco (1994) zauważyli z kolei, że u uczestników badania spoza grupy klinicznej myśli samobójcze, które są silnym wskaźnikiem obniżonego nastroju, związane były z dużą łatwością do odnajdywania przeszkód w rozwiązywaniu problemów oraz stawiania adekwatnych pytań. Zdolność ta, według autorów eksperymentu (Mraz i Runco, 1994), może być wskaźnikiem kreatywności.

    Weisberg (1994) przeanalizował historię twórczości muzycznej Schumanna w kontekście jego dobrze udokumentowanych stanów maniakalno-depresyjnych. Okazało się, że w stanach maniakalnych wzrastała wydajność twórcza kompozytora, ale nie jakość czy oryginalność jego utworów.

    Stany maniakalne o umiarkowanym nasileniu mogą zatem prowadzić do poprawy efektywności twórczego myślenia. Stany depresyjne natomiast nie muszą oznaczać gorszych wyników w zadaniach wymagających kreatywności.

TORBY

KUBKI TERMICZNE

PLAKATY

KUBKI PAPIEROWE

Sklep Artsider 

wspieraj sztukę osób chorych na schizofrenię

kubki papierowe na kawę

Sklep Artsider 

wspieraj sztukę osób chorych na schizofrenię

Śledź nas:

Napisz do nas

artsider@artsider.pl

798 017 122

artsider@artsider.pl

Imię i nazwisko
Twój e-mail:
Wiadomość:
Wyślij
Wyślij
Form sent successfully. Thank you.
Please fill all required fields!

Jesteśmy organizacją dobroczynną „Artsider”.  Sprzedajemy papierowe kubki dla kawiarni, ozdobione unikalnymi grafikami osób chorujących na schizofrenię. Wspieramy osoby zmagające się z tą chorobą i promujemy ich talent artystyczny. 

Jesteśmy organizacją dobroczynną "ArtSider", sprzedajemy papierowe kubki dla kawiarni, ozdobione unikalnymi grafikami osób chorujących na schizofrenię. Wspieramy osoby zmagające się z tą chorobą i promujemy ich talent artystyczny.

Śledź nas

Kontakt

Menu