20 sierpnia 2023

Art Brut

papierowe kubki na kawę z obrazami tworzonymi przez osoby chore na schizofrenię

Art  brut (lub sztuka marginesu), wywodząca się z francuskiego "brut," co oznacza "dziki" lub "nieprzetworzony," jest określana w języku polskim jako "prymitywna" lub "instynktowna". Termin ten pochodzi od pisarza Jeana Dubuffeta, który jako pierwszy użył go, a ma konotacje związane z "brakiem kultury". Obejmuje wszelkie formy twórczości, która powstaje nieprofesjonalnie i spontanicznie, głównie przez osoby nieposiadające formalnego wykształcenia artystycznego, w tym również osoby dotknięte chorobami psychicznymi. Do tej kategorii zalicza się szeroko pojętych prymitywistów, czyli twórców, którzy nie mieli formalnego szkolenia artystycznego.

W krajach anglosaskich termin ten jest określany jako "Outsider Art" lub "Visionary Art". Po raz pierwszy pojęcie to zostało użyte w 1972 roku przez brytyjskiego pisarza Rogera Cardinala, który poszukiwał angielskiego odpowiednika francuskiego terminu "art brut" Dubuffeta. Psychiatrycy, tacy jak Leo Navratil w domu sztuki Gugging w Klosterneuburgu koło Wiednia oraz La Tinaia, Centro di Attività Espressive we Florencji we Włoszech, przyczynili się do uznania wartości tego zjawiska, wykorzystując zajęcia artystyczne w celach terapeutycznych.

Przyznanie wartości twórczości osób chorych psychicznie i wykluczonych było wynikiem długiego procesu, który rozpoczął się wraz z rozwojem nowoczesnej psychiatrii na początku XX wieku. Twórcy tacy jak Pablo Picasso i Paul Klee poszukiwali nowych form wyrażenia artystycznego, które stanowiłyby alternatywę dla utrwalonego akademizmu w tradycji zachodnioeuropejskiej. Badacze ci odkryli, że prace osób cierpiących na zaburzenia psychiczne charakteryzują się spontanicznością i ekspresją, co stało się główną cechą dzieł zgromadzonych w ich zbiorach.

W 1945 roku Jean Dubuffet, porzucając swoje wcześniejsze zajęcia, zajął się malarstwem i odwiedził więzienia oraz szpitale psychiatryczne w Szwajcarii i Francji. Rozpoczął zbieranie prac artystów, zarówno nieznanych pacjentów, jak i twórców z diagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi. W efekcie tych badań stworzył pojęcie "Art Brut." Sam termin ten pierwszy raz pojawił się na piśmie w liście Dubuffeta do szwajcarskiego malarza René Auberjonois w 1945 roku.

Dubuffet kontynuował swoje badania nad twórczością osób chorych psychicznie i kontynuował zbieranie prac, a jego kolekcja stała się podstawą dla rozwoju sztuki brut. W 1948 roku powstało w Paryżu Towarzystwo Art Brut, wspierane przez znanych intelektualistów i kuratorów muzealnych. W ciągu kolejnych lat organizowano wystawy, prezentując prace twórców art brut, takich jak Adolf Wölfli i Aloise.

W 1971 roku Jean Dubuffet przekazał swoją kolekcję miastu Lozanna w Szwajcarii, a kolekcja ta stała się dostępna dla publiczności w 1976 roku. Obecnie kolekcja art brut w Lozannie liczy ponad 35 000 dzieł, w tym także prace polskich artystów. Część środowiska zainteresowanego art brut wciąż działa jako stowarzyszenie L’Aracine we Francji, kontynuując zbieranie prac i badania w tej dziedzinie.

W 2010 roku w Villeneuve-d’Ascq otwarto Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Współczesnej i Art Brut (LAM), które prezentuje publiczności pierwszą publiczną kolekcję art brut we Francji.

TORBY

KUBKI TERMICZNE

PLAKATY

KUBKI PAPIEROWE

Sklep Artsider 

wspieraj sztukę osób chorych na schizofrenię

kubki papierowe na kawę

Sklep Artsider 

wspieraj sztukę osób chorych na schizofrenię

Śledź nas:

Napisz do nas

artsider@artsider.pl

798 017 122

artsider@artsider.pl

Imię i nazwisko
Twój e-mail:
Wiadomość:
Wyślij
Wyślij
Form sent successfully. Thank you.
Please fill all required fields!

Jesteśmy organizacją dobroczynną „Artsider”.  Sprzedajemy papierowe kubki dla kawiarni, ozdobione unikalnymi grafikami osób chorujących na schizofrenię. Wspieramy osoby zmagające się z tą chorobą i promujemy ich talent artystyczny. 

Jesteśmy organizacją dobroczynną "ArtSider", sprzedajemy papierowe kubki dla kawiarni, ozdobione unikalnymi grafikami osób chorujących na schizofrenię. Wspieramy osoby zmagające się z tą chorobą i promujemy ich talent artystyczny.

Śledź nas

Kontakt

Menu